Szanowni Państwo zapraszamy na cykl wywiadówek profilaktycznych online, dla rodziców. Jest on o tyle ciekawy iż przyjmie formę wywiadu psychoterapeuty uzależnień Moniki Jaworskiej z uzależnioną młodą dorosłą, która 6 lat  temu ukończyła terapię w stacjonarnym ośrodku terapii uzależnień i na ten moment pędzi w swoim rozwoju i korzysta z trzeźwości. Spotkania te będą miały charakter pomocowy dla rodziców, gdyż główna bohaterka spotkań ma zamiar skupić się na odpowiedzeniu rodzicom nastolatków co mogą zrobić i jak się zachowywać, aby zmniejszyć ryzyko uzależnienia ich dzieci i zrozumieć lepiej swoje dzieci oraz okres dorastania.
 
W czasie spotkania nie będzie możliwości zadawania pytań, jednak udostępnimy adres e-mail: perspektywapsychoterapia@gmail.com , na który ze spotkania na spotkanie będzie można zadawać pytania, na które odpowiadać będziemy sukcesywnie w kolejnych relacjach.
Krótka forma (30-40 min) pozwoli na to, aby szanować Państwa czas, który możecie spędzić z rodziną, a z drugiej strony wyciągnąć ze spotkań jak najwięcej. Planujemy spotkania około 1-2 razy w miesiącu, będziemy na bieżąco przesyłać do Państwa linki do tych relacji.
 
Cykl spotkań zawierać będzie:
1/2. Omówienie cyklu spotkań i przybliżenie sylwetki głównej bohaterki E. 29.03.2023 godzina 19.15 Rola grupy rówieśniczej, dostępność substancji, rola rodziny. 08.05.2023 godzina 19.00
 
 
3. Emocje. Jakie emocje mi towarzyszyły przed rozpoczęciem zażywania, w trakcie oraz w czasie leczenia. Mechanizmy uzależnienia. Uzależnienie jako choroba kłamstwa i emocji. 
4. Uzależnienie jako choroba. Poza kontrola i poza świadomością. 
5. Sygnały ostrzegawcze. Czy inni mogli zauważyć że coś jest nie tak. Moja lista sygnałów ostrzegawczych. Moje "aktorstwo", jak uzależnieni grają. 
6. Kryteria uzależnienia, kiedy należy reagować. 
7. Rodzice i ich rola. Co można zrobić dobrze lub inaczej niż dotychczas, jak budować relacje że swoimi dziećmi i jak rozmawiać z nimi o narkotykach. 
8. Formy pomocy instytucjonalnej - gdzie szukać pomocy i wsparcia. 
9. Moja Terapia, jako proces oparty o wzloty i upadki. Co nie wydarzyło by się gdyby nie wsparcie rodziny. 
10. Dobry rodzic, czyli jakim rodzice chciałabym być ja sama. 
11. Odpowiedzi na tematy i pytania nie zawarte w cyklu spotkań. 

Program dla rodziców, których dzieci

nadużywają komputera, Sieci, gier, telefonu

ProfilaktykaRazem.pl

Uwaga nowe tematy:

 

  • Problem, nic prostszego. Traktowanie problemów jak wyzwania, nauki i doświadczenia. Zapoznanie uczniów z techniką rozwiązywania problemów która jest jednocześnie techniką osiągania celów. 2-3 x 45 min.
     

  • Ach ta plotka - o trudnościach komunikacyjnych i możliwości wyrażania się w sposób zrozumiały. Mówienie o potrzebach i w komunikacie ja. 2 x 45 min.
     

  • Kiedy wiesz że to co się dzieje nie jest dobre - warsztat o rodzajach przemocy rówieśniczej, emocjach ofiary, powodach używania przemocy przez sprawdzę, miejscach poszukiwania pomocy oraz konsekwencjach używania zachowań przemocowych.2 x 45 min.

Lista polecanych gier towarzyskich, w które chętnie grają nastolatkowie:

 

 

Osadnicy

Rumikub

Dixit

Kolejka

Taboo

Dobble

Chińczyk

Qluedo

Czarne historie

Szeryf

Gra o tron

Smallworld

Monopoly

Jenga

5 sekund

Wsiąść do pociągu

Mafia

Alias

Ryzyko

303

CV

Krzesła / Drabiny

 

 

AKTUALNOŚCI